1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

گفتگوهای هفتگی (هفته اول مهر)

.دانيال خنده‌رو: شش ماه پيش در شهر ماستريخت هلند طرحى براى بررسى و پشتيبانى مطرح گرديد كه بر اساس آن پناهندگان هجوم آورده به ايتاليا و يونان را با توجه به فاكتورهاى اقتصادى و جمعيتى ميان كشورهاى اروپايى تقسيم كنند. اين طرح با موفقيت همراه نگشت زيرا كشورهاى اروپاى شرقى بر اين عقيده بودند كه هيچ پناهنده‌ای قصد زندگى در كشورهاى آنان را ندارد و پناه جويان همگى به اميد زندگى در اروپاى غربى و شمالى (اسكانديناوى) راهى اروپا می‌شوند. گرچه اين طرح عقلانى به نظر می‌رسید اما اولين پیش‌نیاز آن اصلاح قانون دوبلين بود. پس از شكست اين طرح ديگر شاهد هيچ طرح عملى نبودم و تنها هرازگاهى برخى از سياستمداران در نطق‌های خود صحبت‌های پراکنده‌ای به ميان می‌آوردند. هفته گذشته در شهر دن هاخ (لاهه) هلند با تنى چند از نمايندگان فعلى و سابق هلند ديدارى داشتم. دریک ملاقات پرسيدم: "چرا در ميان سیاست‌مداران اروپايى نقشه (ب) براى حل بحران پناه جويان وجود ندارد؟" پاسخ داده شد كه " سياست بی‌سیاستی منتهى به سياست دلخواه شما می‌شود". پس از شكست اوليه طرح تقسيم، سيل پناه جويان واردشده به اروپاى شرقى و بسته شدن مرز اتريش و آلمان پس از يك هفته، باعث شد كه اين جمعيت از ايتاليا و يونان خارج‌شده و در محدوده جغرافيايى اروپاى شرقى پخش شوند. به‌گونه‌ای غیرمستقیم فشارى بر اين كشورها گذاشته شد تا مسئولیت‌پذیر شوند. نتيجه اين جابجايى تراكم منجر شد به موافقت روز سه‌شنبه وزراى امور داخلى و امور پناهندگان مبنى بر تقسيم ١٢٠،٠٠٠ پناه‌جو ميان كشورهاى مختلف اروپايى بر اساس فاکتورهای اقتصادى و جمعيتى.

افشار مختاری: سخنان دور ازآنچه روی می‌دهد، بی‌پایه و بی‌مسئولیت در نظامی که خود را برگزیده خداوند می‌داند از سوی همه آن‌ها که در جمهوری اسلامی سمتی دارند از یک شیوه به یک باور دگرگونی یافته و چنان است که از به زبان آوردنش به خود می‌بالند. این‌که جمهوری اسلامی امید کشورهای همسایه ایران در مبارزه با تروریسم است هم ازاین‌گونه است که بی‌گمان نبود نهادها و بنیادها و احزاب سیاسی نه دولتی در آن، جایی برای پاسخگویی افراد در یک رژیم نمی‌گذارد و ماشین دروغ‌پردازی در آن به‌خوبی و آسانی در کار است و نشان می‌دهد که نبود ساختار پرسش گری از سوی افراد در یک کشور، سیاست‌بازانی را میدان می‌دهد تا بی‌هیچ دشواری سیاسی و اخلاقی هر آنچه نیرنگ بازی است را در برابر دوربین یا پرسشگری بکار برند بی‌آنکه باور یا رد آن از سوی دیگر کشورها، جایگاهی داشته باشد و شهروندانشان که با ویرانگری نظامی که سیاست‌بازی چون حسن روحانی نماینده‌اش است، آشنا هستند.
این‌گونه آشکارا به دنیا این پیام را دادن که سال‌ها در لبنان، سوریه، عراق و هرجایی که انسان‌ها خود را برای مزدوری به فروش بگذارند تا ترس و کشتار انجام دهند نامش ترور نیست بلکه کمک به جبهه مقاومت در برابر اسرائیل و امریکا است، تنها از رژیمی اسلامی که یک ولی‌فقیه با فتواهای پنهان و متضاد دارد بر خواهد آمد تا کشورهای همسایه و تا هر دوردستی که توانش برسد را به آتش بکشد.
سال‌های جمهوری اسلامی با نمایندگانی هم چون حسن روحانی برای دنیایی که به‌خوبی با مغزشویی انسان‌های نادان، تندروهای اسلامی و شمار بسیاری که انتقام تنها خواسته‌ای است که برایش زنده هستند در پادگان‌های نظامی و منبرهایی که تنها دشمنی را بیشتر می‌کنند، آشنا است. پیوند چنین رژیمی با جنایت‌های گروه‌های که جنگ و کشتار ویژگی آن‌هاست با چمدان‌های پر از پول و هواپیماهایی که تفنگ‌ها را پر می‌کنند آن‌چنان آشکار است که برای ندیدنش باید وجدان کور رییس حکومت تدبیر و امید را داشت.

دانيال خنده‌رو: سفر رییس‌جمهور چين به ایالات‌متحده به‌مانند انفجار بمبى است كه ترکش‌های آن انتخابات رياست جمهورى و برنامه کاندیداها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. درصورتی‌که دو كشور در مورد جاسوسى سايبرى و همکاری‌های اقتصادى به توافق برسند، وعده‌های توخالى دونالد ترامپ نقش بر آب خواهند شد. اگرچه دو كشور اعلام کرده‌اند كه حاضرند پيرامون مسائل موردعلاقه مشترك همکاری‌هایی داشته باشند، واضح است كه حقوق بشر در ميان اين مشتركات قرار نخواهد داشت. مورد ديگرى كه نبايد بی‌توجه از آن گذر كرد سفر پاپ فرانسیس به آمريكا و برنامه براى سخنرانى در كنگره است. طبق برنامه قبلى پاپ قصد داشت در كنگره، نمايندگان را به پشتيبانى از توافق اتمى ايران دعوت كند كه با بی‌نتیجه ماندن تلاش جمهورى خواهان (در حال حاضر) به صحبت از هم‌جنس‌گرایی، جنگ و صلح، گرم شدن زمین و مهاجران پرداخت، در اين ميان عده‌ای خرافاتى نيز از ليوان آب پاپ جرعه‌ای نوشيدند تا شايد فرجى حاصل شود. اين نخستين بارى نيست كه رهبر کاتولیک‌های جهان وارد مناقشات سياسى می‌شود، بايد به وى يادآورى كرد كه او تنها يك سمبل براى باورمندان به دين است و از ورود به سياست پرهيز كند.

افشار مختاری: مخالفان توافق اتمی را تندروهای مخالف منافع ملی دانست و حضور مشابه با ۹۲ را درس بزرگی برای افراطی‌ها می‌داند، پشتیبانی است که رفسنجانی از مس روحانی نموده به امید این‌که پیوند زدن خودش با توافق هسته‌ای، نقشی را در همه روندی که جمهوری اسلامی برای رهایی از تحریم انجام داده برای او در نظر گرفته شود و پایانی بهتر از جنگی که او جانشین فرماندهی‌اش را داشت، به دست آورد. اما مانند همه سیاست‌بازی‌هایش در سال‌های خدمت به نظامی که همچنان وفادارش هست، ریاست مجلس خبرگان را از رأی‌دهندگان خوشنود از توافقی که کابینه حسن روحانی آن را به پایان رساند، می‌خواهد.
ماه‌های آینده از همچون رفسنجانی و روحانی از بزرگی و ویژگی آنچه در اسفندماه۹۴ بنا هست روی دهد، بارها شنیده خواهد شد تا به بهانه کشاکش قدرت و در میان بد و بدتر از نگاه رأی‌دهندگان، انگیزه‌ای شود تا در پایان از شکوه پای صندوق رفتگان به هراندازه که باشد سخن گفته شود. اگرچه مجلس خبرگان با بودن رفسنجانی هم همچنان خبرگی خود را در ستایش ولی‌فقیه در پایان نشست‌هایشان نشان خواهند داد و سایه سنگین خامنه‌ای و دست‌گشاده در قدرت از رفسنجانی، دست‌وپابسته‌ای ساخته که تنها نیایش را چاره روزهای دشوارش برگزیده.

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…