1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم مهر)

.دانيال خنده‌رو: کودکی همه‌شب در بستر خود ادرار می‌کرد. شبی زودتر از موقع معمول خوابش برد و ساعتی بعد بیدار شد و چون تشک خود را خشک دید خندان و شادان به مادرش بانگ زد: مادر جان امشب ادرار نکرده‌ام!
مادر گفت: جان مادر غم مخور، هنوز سر شب است و شب دراز!
معنى: باراك اوباما پس از امضاى توافق‌نامه هسته‌ای رو به خبرنگاران كرد و گفت: من از بروز يك جنگ در خاورميانه جلوگيرى كردم و اگر كنگره قصد مخالفت با اين توافق را داشته باشد از قلم خود براى وتو استفاده خواهم كرد. گروه مخالف جمهورى اسلامى يادآور شد كه رژيم دستار به سران قابل‌اطمینان نيست. دولت‌های ١+٥ مخالفان توافق و دولت اسراييل را متهم به بيان حرف‌های تكرارى كردند اما؛ در روز تائید توافق در مجلس شوراى اسلامى، سپاه موشک‌های آماده شليك خود را در عمق ٥٠٠مترى زیرزمین به نمايش گذاشت.

افشار مختاری: آنچه به نام طرح برجام شناخته‌شده و رأی به انجام آن از سوی مجلس ولی‌فقیه و شورای نگهبان داده شد، ابزاری را در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با غوغا که شیوه رژیم‌هایی مانند رژیم ولی‌فقیه است هم خبر برای روزنامه‌های پوسیده ساخت هم برای دوقطبی کردن سیاست‌بازان کمک رساند تا در اسفند پیش رو خوراک کافی برای برچسب زدن که کدام رانت‌خوار نامزده مناسبی برای مجلس اسلامی است یا کدام یار حسن روحانی است تا اصلاح‌طلبان درمانده برای کرسی‌های مجلس هر دروغی را بگویند و شورای نگهبان هم با نظارت بر شور این نمایش بیفزایند.
بزرگ نمودن نقش سربازان مجلس جمهوری اسلامی با بردن طرح برجام برای رأی‌گیری، تلاشی بود که نمایندگان ولی‌فقیه را مستقل از خواست قدرت بازگو نماید وهم چنین از وجود کارشناسانی خبر دهد که سود جمهوری اسلامی آن‌ها را وادار به انجام بازیگری در هر نمایشی که علی خامنه‌ای و نظامیان بنویسند، می‌نماید.

بهمن زاهدی: در این هفته شورای تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه رسید که کسی نباید از میزان درآمدهای سران جمهوری اسلامی باخبر شود. در همین هنگامه آخوندهای میلیاردر شده و اخلاص گران حومه خامنه‌ای نفسی راحتی در کنار امام زمان کشیدند. امام زمان در دوره احمدی‌نژاد پیش از هشت‌صد میلیارد دلار را به‌مانند خود غیب کرده و به همگان ثابت کرد که غیب کردن انسان و پول کار ساده‌ای هست. تنها فردی که در این رژیم اسلامی کمترین درآمدها را داشته (فامیل همیشه در پول شنا کننده رفسنجانی) که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم با خود یدک می‌کشد، می‌بایستی که به این مهم بپردازد. فردی که خود دزد است و فرزندانش هم در همین رژیم به اتهام دزدی در زندان بسر می‌بردند لایق‌ترین فردیست که می‌تواند دزدی‌های امام زمان را سرپوشی بگذارد.
زمانی که دزدان سیاستمدار و سیاستمداران آخوند باشند «الله» باید هم خفه‌خون بگیرد، زیرا آخوند است که آفریننده «الله» است و نه برعکس!

دانيال خنده‌رو: هفته گذشته اسراييل تيتر تمام روزنامه‌های بلژيك بود، نه به خاطر تشديد درگیری‌ها در كرانه باخترى و همزمانى آن با بيشتر شدن حضور فيزيكى حزب‌الله و سپاه در نزديكى مرزهاى اسراييل (سوريه). تيم فوتبال بلژيك در بروكسل ميزبان تيم اسراييل بود. بسيارى از تماشاچيان كه بلیت مسابقه را از قبل تهیه‌کرده بودند به خاطر مسائل امنيتى مجبور به پس دادن بلیت‌های خود شدند. ضوابط امنيتى براى حضور در استاديوم تغيير كرد: زنان حق به همراه داشتن کیف‌دستی نداشتند، پرچم می‌بایست به‌صورت شال‌گردن باشد و از آوردن هرگونه پرچم با ميله خوددارى كنيد، كيف پول آقايان نبايد از يك سايز مشخص بزرگ‌تر باشد، چندين ساعت قبل از مسابقه همراه با کارت شناسايى خود را به پست‌های بازرسى بدنى درب ورود استاديوم برسانيد و ... . يكى از شهروندان بلژيكى در نامه‌ای به يكى از روزنامه‌ها این‌چنین نوشت: "تا به امروز فكر می‌کردم كه بلژيك ميزبان مسابقه است اما گويا سرويس اطلاعات اسراييل ميزبانى را به عهده گرفته است. مگر نه اينكه اين كشور در آسيا قرارگرفته و تيم فوتبال آن یک‌بار هم برنده مسابقات آسيايى شده است. هيچ تروريستى در بلژيك زندگى نمی‌کند و این‌گونه قوانين امنيتى براى ما قابل‌قبول نيست. اگر اسراييل به مسابقات يورو ٢٠١٦ راه يابد، در فرانسه هم اين قوانين را اجرا خواهيد كرد؟ اين كشور و قوانين امنيتى آن را به آسيا بازگردانيد".
پس از خواندن اين نامه صحبت‌هایی با چند تن از جوانان اسراييلى داشتم، نسل جوان آن كشور متفاوت از مذهبی‌های افراطی می‌اندیشد. نتيجه آنكه اگر افراطى گرايان تغييرى در رويه خود ندهند، شهروندان اسراييل منتظر نخواهند شد تا در آتش کوته‌بینی آنان بسوزند.

افشار مختاری: گوشه چشمی به آنچه در آینده پیش‌بینی‌نشده روی خواهد داد خامنه‌ای را به این‌سوی کشاند تا با پیشنهاد اینکه بهتر است در مجلس اسلامی طرح برجام بررسی شود نمایندگان ولی‌فقیه را با وزنه‌ای بزرگ روبرو نماید که نخستین پیامد آن نمایش آن در تلویزیون بود و یاری از جلیلی که ناکارآمدی ظریف را به چالش کشد. نخستین رأی‌گیری در مجلس و رأی نه‌چندان بالا به آن از رویاروی اصولگرایی و نرمش قهرمانانه ولی‌فقیه و نشان از گره ای در کار بود که ورود یک نفر از بیت خامنه‌ای پیش از رأی‌گیری آخر، گشودن گره ای بود که خوشایند خامنه‌ای نبود چراکه خواست ولی‌فقیه گذاردن همه مسئولیت بر دوش مجلس بود اما تندروی، پیشینه جنگی و بسیجی در مخالفان برجام، نرمش قهرمانانه را که خواسته علی خامنه‌ای بود تا پای همه نظام نوشته شود نه فرد رهبر ناکام گذارد.
اشتباه بزرگ ولی‌فقیه وارد نمودن اصغر حجازی در نشست با علی لاریجانی و شمخانی بود که دیگر این خواست همه نظام نیست و آنچه پیش آید و از پس رفتن نظام از بنیادهای باشد، تنها بر دوش خامنه‌ای خواهد بود. تلاشی که ولی‌فقیه نمود تا نرمش قهرمانانه با جام زهر همسان نشود با یک کج‌اندیشی و ورود یکی از رازدارانش به نمایش بر بادرفت و نمایندگان مجلس هم با این پس‌روی که کمتر از ۲۰ دقیقه هم‌زمان نبرد رهبر خود را تنها با این بار سنگین رها نمودند؛ و بی‌گمان مانند پایان جنگ که خمینی یارانی را از دست داد برای او هم‌چنین خواهد شد با این تفاوت که دل‌باختگان خمینی با بهانه بستر بیماری و دیگران را بازی‌گردان دانستن از رنج خود می‌کاستند؛ اما خامنه‌ای به‌اندازه کافی از هوشیاری برخوردار هست که همه مسئولیت بر باد رفتن رویای اتمی را بتوان به آن نسبت داد.

بهمن زاهدی: افرادی که ظاهراً تنها در محدوده و حوالی کنگره‌های حزب، فعال حزبی هستند و در کنفرانس‌های حزب شرکت نمی‌کنند و مابین کنگره‌های حزب در مرخصی سیاسی و مبارزاتی به سر می‌برند، پیشنهاد کرده‌اند که برای برهم نخوردن آرامششان سکوت کنم و تا زمان شروع محدوده فعالیت حزبی آنان به مسائل روز نپردازم!
به همین دلیل تنها در همین پاراگراف «سکوت» را به احترام این هموندان رعایت می‌کنم و پیش‌ازاین مزاحم مبارزه سیاسی آنان نخواهم شد.

البته «سکوت» هم نوعی مبارزه مسالمت‌آمیز هست!

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…