1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

درگذشت بانو مريم ميرزاخانى

.
  

اعلاميه حزب مشروطه ايران (ليبرال دموکرات)

درگذشت بانو مريم ميرزاخانى

خبر درگذشت نابهنگام بانو مريم ميرزاخانى، حزب مشروطه ايران (ليبرال دموكرات) را در غم و اندهى ژرف فروبرده است.

بانو مريم ميرزاخانى ریاضی‌دانی بی‌همتا بود كه كارهاى علمى او در رشته رياضيات براى هميشه ماندگار خواهند ماند و نسل پس از نسل در معتبرترين دانشگاه‌های جهان تدريس خواهند شد. گرچه او بسيار زود و نابهنگام چشم برجهان فروبست اما نام و ياد و كارهاى علمى او براى هميشه ماندگار خواهند ماند و بی‌شک الهام‌بخش بی‌شمار دانش آموزان و دانشمندان آينده در سراسر جهان خواهند شد.

حسرت درگذشت نابهنگام پروفسور مريم ميرزاخانى براى ما ايرانيان اما دوچندان است كه او در زمان و روزگارى درخشيد و به ما ايرانيان اميد داد كه سرزمينمان ايران در چنگ جهل و خرافات و جنون جمهورى اسلامى يكى از سیاه‌ترین دوران تاريخ چند هزارساله خود را سپرى می‌کند. او در زمان و دورانى مايه اميد و افتخار ايرانيان شد و به بالاترين کرسی‌های علمى جهان تكيه زد كه نظام اسلامى حاكم بر سرزمینش او را تنها به خاطر «زن» بودنش كمتر از يك «مرد» بشمار می‌آورد و حتى شهادتش در دادگاه را به‌اندازه شهادت يك مرد بها نمی‌داد و هنوز هم نمی‌دهد.

دكتر مريم ميرزاخانى اما با اراده‌ای آهنين و با لبخندى زيبا و رفتارى بی‌نهایت متين بی‌توجه به اين تبعیض‌ها و عقب‌افتادگی‌های ذهنى حاكمان نظام اسلامى موانع را يكى پس از ديگرى از سر راه برداشت، به بلندترين قله‌ها دست‌یافت و معتبرترين جوايز رياضى جهان را از آن خود ساخت و در اين راه قدم‌به‌قدم پوچى و عقب‌افتادگی افكار نظام حاكم بر كشورش را بدون هيچ هياهو و بدون هيچ ادعائى به اثبات رساند.

حزب مشروطه ايران (ليبرال دموكرات) درگذشت نابهنگام بانو مريم ميرزاخانى را به خانواده محترم ايشان، مخصوصاً همسر و فرزند دلبندش آناهيتا تسلیت گفته خود را چون بی‌شماری ديگر در اين غم و اندوه شريك می‌داند.

باشد كه نام و ياد و دستاوردهاى علمى او الهام‌بخش جوانان ایران‌زمین به‌ویژه دخترانى كه هرروز در سرزمينمان ايران با جهل و جنون و تبعیض‌های غیرانسانی نظام جمهورى اسلامى روبرو هستند باشد كه بی‌شک هم همین‌گونه خواهد بود.

يادش گرامى و نامش تا ابد پرآوازه باد


پاينده ايران
زنده باد ملت ايران